7 důvodů proč investovat do architektonické studie před stavbou domu

7 důvodů proč investovat do architektonické studie před stavbou domu

Vlastní architektonický návrh: základ pro perfektní dům právě pro vás

Chystáte se stavět dům a jako první se díváte po katalogových domech s vidinou ušetření peněz za individuální architektonickou studii?
 
Pak vám musíme dát pohled na druhou stranu, pohled na to, v čem se vám vyplatí mít architektonickou studii. Cena studie není v porovnání celkové ceny domu až tak závratná. Většinou se jedná o cca 1-2% z ceny stavby. Při ceně domu 10 mil Kč může tedy studie stát 100.000 – 200.000 Kč.
 
Nejsou to malé peníze, o tom žádná, ale jsou to rozhodně velmi dobře vynaložené peníze. Řekneme vám hned několik důvodů proč se vám právě tyto vynaložené prostředky vrátí na kvalitě vašeho života v novém domě.
 
Studie RD v jednom z prvních čtení

7 důvodů proč investovat do architektonické studie před stavbou domu

1. Dům z katalogu může být na první pohled fajn , ale je to něco, co není tvořeno přímo pro vás , není osobitý. Nemůžete si v něm splnit vaše přání např. o velikosti a rozložení kuchyně, protože je už dána tím, jak je prostor navržen. V typovém domě budete dělat hodně kompromisů a nemůžete ho jen tak jednoduše zařídit podle toho, jaké zařízení se vám líbí , ale budete zařizovat podle toho, co vám prostor umožní.

2. Detaily řešení. Při vlastním návrhu vy ve spolupráci s architektem přijdete na spoustu detailů, které můžete uzpůsobit vašemu životu v domě. Máte v návrhu velké okno v šatně, ale potřebujete místo na prádelník? V návrhu to můžete vyřešit světlovodem. Světlo v šatně tak budete mít, ale navíc místo na prádelník. Plánujete prádelnu? Co ji umístit tak, aby z ní byl rovnou východ na zahradu a vy jste nemuseli s košem prádla obíhat dům.

3. Dům s vlastní architektonickou studií dokáže reflektovat podmínky, jaké má váš pozemek. Dokáže zohlednit případnou svažitost pozemku, orientaci na světové strany a jiné faktory, které ovlivňují to, jaká stavba je pro daný pozemek vhodná.

4. Vlastní architektonická studie zajistí návaznost na okolí. To prakticky znamená to, že pokud máte např. v sousedství vašeho pozemku novostavby jednoduchého až funkcionalistického stylu, nebude vhodné navrhovat váš dům jako vesnický dům . Sladění stylu domu s okolím vám pak zajistí příjemné zapadnutí do okolní architektury.

5. Pokud se nechystáte stavět si dům vlastníma rukama , je tvorba architektonické studie něco, na čem se můžete sami významně podílet, něco, v čem bude váš vlastní otisk , kde budou vložená vaše přání a potřeby a o to více si pak budete užívat výsledek. Možná se teď divíte a říkáte si, ale já nejsem architekt, já to dělat nebudu. Jasně, vy to nebudete kreslit, ale vy budete ti, co budou s vaším architektem mluvit o vašich potřebách, vašem životním stylu, plánech do budoucna…

6. Variabilita v čase. Ve vlastní architektonické studii můžete zohlednit používání a využití vašeho domu i v budoucnu. Např. pokud máte tři děti, potřebujete v současné době více pokojů, ale jednou děti vylétnou z hnízda a vy nebudete chtít mít polovinu domu neobydlenou. Ve studii pak můžete situovat dětské pokoje a přilehlou koupelnu tak, aby šel tento prostor jednoduše v budoucnu oddělit a např. ho pronajímat a získat tak v seniorním věku pasivní příjem.

7. Taková třešnička na dortu,spíš trochu sentimentální, je že vytvořená studie je v čase krásná památka, kterou mohou třeba jednou spolu s domem zdědit vaše děti. Uvidí nákresy domu, které s odstupem let mohou získat "patinu" a i když se třeba rozhodnou dům zcela předělat, mohou si ponechat obrázky studií v rámečku svého nového domova.

Architekt bude při tvorbě studie vaším partnerem

Úprava dispozic, která vyšle z finálního čtení a projekt se podle této studie realizuje. Autorem návrhu je Ing. arch. Eva Poláčková

Výhoda tvorby studie, která zabere několik týdnů nebo i měsíců je ta, že začnete s vaším projektem žít ještě předtím, než budete bydlet.

S architektem musíte být na stejné vlně. Architekt vás musí pochopit, navnímat vaše potřeby, protože navrhuje v první řadě dům pro vás a ne  projekt do svého portfolia. Spolupráce na studii s architektem není jednorázové sezení, sejdete se určitě několikrát a postupně budete ladit váš projekt. Kvalitní studie není něco, co budete mít za dva týdny hotové, protože některé věci vás třeba napadnou až teprve uvidíte návrh. Čeká vás několik sezení, kde budete připomínkovat předložené návrhy a vzájemně je ladit. Najednou třeba uvidíte, že chcete pracovnu otočit na druhou stranu, že v ložnici máte třeba navržené klasické okno a chtěli byste raději francouzské dveře a mít možnost ráno bosky vyjít na terasu …

Uvažujete o studii? Kontaktujte nás, rádi vám nabídneme spolupráci